01.08.2021

Всеукраїнський Тиждень Підтримки грудного вигодовування з 01серпня по 07 серпня 2021 року

 Всеукраїнський Тиждень Підтримки грудного вигодовування з 01 серпня по 07 серпня 2021 року :

« ЗАХИСТ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ : СПІЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!» 

     За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), а також неурядової міжнародної організації «Всесвітній Альянс за грудне вигодовування» (WABA) щороку у перший тиждень серпня відзначається Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, головною метою якого є стимулювання годування груддю і поліпшення здоров’я дітей на планеті. Така акція проводиться у 170 країнах світу, у тому числі в Україні починаючи з 1995 року. Тиждень підтримки грудного вигодовування цього року проводиться під девізом :

«Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність!».

     Грудне молоко — ідеальне харчування для новонароджених і немовлят. Воно дає немовлятам всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку, містить необхідні антитіла, які допомагають захистити немовлят від поширених дитячих хвороб, таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі).

Грудне вигодовування також приносить користь і матерям, так як пов’язано з природним методом контролю над народжуваністю (98% захисту від небажаної вагітності в перші шість місяців після народження). Воно знижує ризик раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії. Грудне вигодовування сприяє здоров’ю і матері і малюка.

      Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.

Проходить ця акція під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) – Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячує свою роботу захисту, освіті і підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

        Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції — годувати дітей грудьми.

         Різні організації, що підтримують традиційне природне грудне вигодовування проводять різні заходи для привернення уваги широкої громадськості до даної проблеми. Проводяться роз’яснювальні лекції для вагітних жінок, матерів-годувальниць, для персоналу пологових будинків та ін. За участю засобів масової інформації з’являються репортажі, замітки про користь і необхідність природного вигодовування.

          Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування активізує спілкування не тільки  вагітних жінок, породіль і матерів, які годують грудьми з фахівцями, медичними працівниками та іншими зацікавленими особами, але й спілкування всіх людей на різноманітних рівнях і в різних сферах,  спрямоване на мобілізацію роботи, особливо серед молодих поколінь, щодо захисту, підтримки і просування грудного вигодовування.

       Всесвітній альянс на підтримку грудного вигодовування (WABA) пропонує присвятити цьогорічні заходи тижня грудному вигодовуванню, як інтегрованій частині Цілей Сталого Розвитку – міжнародні показники розвитку, які визначені на період 2015-2030 років і нараховують 17 глобальних цілей задля подолання бідності, викорінення нерівності та несправедливості, а також протидії кліматичним змінам.

          Залучення України до проведення Всесвітнього тижня грудного вигодовування дає можливість кожному з нас брати участь у захисті та підтримці матерів, які годують грудьми.  Адже годування грудьми є  колосальним чинником підтримки здоров’я нації, а відповідно, її добробуту і успіху.

                За оцінками, в усьому світі 30% (або 186 млн) дітей віком до 5  років відстають у рості і 18% (або 115 млн) мають низьке співвідношення ваги до зросту, в основному як наслідок неналежного годування або повторних інфекцій, в той час як 43 млн мають надлишкову вагу.

                Згідно з даними ЮНІСЕФ, зменшення кількості померлих дітей з 13 млн до 8,8 млн протягом декількох попередніх років частково стало можливим завдяки прийняттю таких базових заходів по збереженню здоров’я, як ранній початок грудного вигодовування та виключно грудне вигодовування. В середньому  у світі приблизно 9% дітей віком до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні.

             Рівень розвитку суспільства визначається перш за все ставленням до дітей, адже діти – це не лише радість і щастя кожної родини, але й майбутнє кожної держави. Фахівці ВООЗ,  провівши спеціальні дослідження, встановили: щоб малюк був максимально захищеним від респіраторних і кишкових інфекцій, алергічних захворювань, цукрового діабету, зайвої ваги тіла, період годування грудним молоком має тривати не менше 6 місяців. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування, яке повинно початися вже протягом години після народження і бути «на вимогу» дитини. Пляшок з сосками або пустушок слід уникати.

               Дослідження світової медичної науки свідчать, що найкращим способом годування новонароджених є початок грудного вигодовування з перших 30 хвилин життя до 6 місяців і при належному прикормі його продовження до 2 та більше років. Воно має вагомі позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров’я дітей і матерів, зокрема,  сприяє зниженню дитячої смертності та поліпшенню фізичного і психологічного стану матерів.

         Грудне молоко, маючи унікальний біологічний та хімічний склад, є ідеальним і найпоживнішим продуктом харчування для дитини. Воно по-особливому впливає на формування імунної системи, зміцнює захисні сили дитячого організму до інфекційних захворювань і вторгнення чужорідних організмів.

          Крім безпосередньої користі для немовлят, грудне вигодовування сприяє збереженню гарного стану здоров’я, інтелектуального розвитку людини протягом усього її життя.

           Практично всі матері можуть годувати своїх дітей груддю за умови отримання точної інформації та підтримки з боку своєї родини і системи охорони здоров’я. Ось чому сьогодні  дуже актуальними є популяризація грудного вигодовування малюків як природного засобу забезпечення фізичного та психічного здоров’я дітей, всебічна допомога жінкам, які вигодовують груддю дітей, підтримка їхнього  бажання природного вигодовування, його успішна організація та боротьба із труднощами.

Природним завершенням пологів є початок грудного вигодовування. Всі системи жіночого організму готуються до цього протягом вагітності.

            Для матері грудне вигодовування сприяє поліпшенню репродуктивного здоров’я, зниженню рівня післяпологових ускладнень, фізіологічному становленню лактації, зниженню ризику розвитку онкологічних захворювань.

           У малюка є три основі потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла материнських рук, почуття спокою та безпеки, що виникають у дитини у присутності матері. І саме грудне вигодовування задовольняє усі ці потреби. Тому годування груддю є біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку і росту малюка.

          На жаль, іноді трапляється, що молоді батьки і матері надають перевагу особистій свободі, свідомо відлучають дитину від грудей і переводять її на штучне вигодовування. Цим вони позбавляють малюка найприємніших для нього хвилин спілкування з матір’ю, коли разом з молоком до дитини переливається позитивна енергія, любов, ніжність і добро.

             У сучасному світі перед матір’ю, яка народила немовля, відкриваються дві діаметрально протилежні можливості. З одного боку, сучасні принципи ведення грудного вигодовування дають змогу вигодувати дитину груддю практично кожній матері (за даними ВООЗ, з фізіологічних причин не можуть годувати лише 1-3% жінок), з іншого боку, створено штучні суміші-замінники грудного молока, що дають дитині можливість добре рости і розвиватися.

          Проте відомо, що штучне вигодовування наражає дитину на ризик багатьох захворювань не лише в дитинстві, але й у дорослому віці, а переваги годування грудьми для емоційного розвитку дитини та формування її позитивної налаштованості у житті не можна замінити нічим.

Природне вигодовування має життєві економічні переваги для всієї сім’ї, оскільки:

                Грудне вигодовування – це унікальне природне багатство, цінність якого неможливо перебільшити. З молоком матері маленька людина отримує важливі духовні та моральні засади на усе майбутнє життя. Немовля повинно вигодовуватись грудьми матері. Так закладено природою, і так повинно бути, якщо нація хоче зберегти репродуктивне і психоемоційне здоров’я та мати перспективи для розвитку, а кожна конкретна сім’я хоче виростити здорову дитину.

 

Сподобалось? Поділіться з друзями
Записатись до лікаря Поставити запитання
Вiдбiрне